Baner-ukryta śmierćwww WEB1

Wystawa czasowa w Filii „Piaski” pn. „Ukryta śmierć. Środki minerskie Frontu Wschodniego II wojny światowej” prezentuje unikalny zbiór niemieckich i rosyjskich min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych. Ponad 60 prezentowanych eksponatów pochodzi z prywatnego Muzeum Frontu Wschodniego.

Wśród pokazywanych min jest między innymi niezwykle rzadka niemiecka SD-2, kasetowa mina-bomba, wyrzucana z samolotów, uzbrajająca się w czasie opadania. Interesujące są także szklane miny Glasmine-43. Niemiecką grupę min przeciwpiechotnych uzupełniają Schützenmine-35, rażące odłamkami po wyskoczeniu na wysokość 1,5 m.

Na wystawie znajdą Państwo również rosyjskie miny przeciwpiechotne z rodzin PMD i POMZ. Miny przeciwpancerne reprezentują na wystawie między innymi niemieckie T.Mi.-35 i T.Mi.-42 oraz rosyjskie TM-35 i TMD-B. Na uwagę zasługuje też rosyjska mina przeciwtransportowa MZD-3 posiadająca skomplikowany układ mechaniczno-elektryczno-chemiczny reagujący na drgania podłoża. Na wystawie znajduje się także sprzęt saperski: wykrywacze min, zapalarki i nożyce. Niezwykłymi ciekawostkami są: urządzenie-pułapka reagujące na pole elektromagnetyczne emitowane przez wykrywacze metali, mina-niespodzianka MS-3 wybuchająca po zdjęciu z niej przedmiotu oraz mechanizm uniemożliwiający rozbrojenie miny (próba jej usunięcia powoduje wybuch).

Zapraszamy wszystkich miłośników wojska do odwiedzenia naszej wystawy.