Tropem wójta Szelowskiego

Delegacja Muzeum Historyczne w Legionowie odwiedziła w Rembertowie grób Stanisława Szelowskiego - wójta Gminy Legionowo w latach 1932-1939.

1 Szelowski 1933

Wójt Gminy Legionowo Stanisław Szelowski, 1933 r.

Nieznane dotychczas losy Stanisława Szelowskiego po 1939 r. zostały ustalone dzięki współpracy Muzeum z p. Sławomirem Bielickim regionalistą z Rembertowa.

Stanisław Szelowski urodził się 9 maja 1895 r. w Zgłobicach pod Tarnowem. W latach 1914-1915 walczył w szeregach I Brygady Legionów Polskich. Od 1916 r. pracował w instytucjach samorządowych na terenie województw kieleckiego i warszawskiego. 14 lutego 1932 r. został wybrany na wójta Gminy Legionowo. Stanowisko to piastował do kwietnia 1939 r., a więc do chwili wyboru na pierwszego burmistrza miasta Rembertów. Stanisław Szelowski pozostawał burmistrzem Rembertowa do 1944 r.

2 magistrat

Dawny magistrat Rembertowa przy ul. Republikańskiej 4, w którym urzędował burmistrz Stanisław Szelowski. Budynek został gruntownie przebudowany i utracił swój pierwotny charakter.

W latach 1945-1950 przebywał na Dolnym Śląsku. W grudniu 1950 r. przeprowadził się do Choszczówki k. Legionowa, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie zmarł 18 maja 1957 r. Zgodnie z własnym życzeniem został pochowany w Rembertowie, we wspólnym grobie z ojcem Franciszkiem Szelowskim (1865-1940).

3 grób Szelowskiego

Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie, dr Jacek Szepański i p. Sławomir Bielicki przy grobie Stanisława Szelowskiego w Rembertowie

Obecnie trwa procedura nadania jednej z ulic Rembertowa imienia Stanisława Szelowskiego.

Na stronie internetowej „Nasz Rembertów” publikowane są wspomnienia o nim udostępnione przez żonę Alicję Szelowską.

Dotychczasowe muzealne projekty historyczne

Udział w projektach upowszechniających naukę

a) coroczny udział w Festiwalu Nauki w Jabłonnie

b) prowadzenie zajęć w ramach Uniwersytetu IH-go Wieku

c) uczestnictwo w szkolnym programie edukacyjnym Ślady przeszłości - program wspierany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej

d) współpraca przy realizacji szkolnego programu edukacyjnego Mały archeolog

e) współpraca z grupami rekonstrukcji historycznej - opieka i konsultacja merytoryczna

f) organizacja wydarzeń popularno-naukowych np. Wojsko Polskie w Legionowie 1919-2009, 2009 r.

g) udział w projekcie Mazowieckie Klimaty w Łazienkach Królewskich

h) uczestnictwo w ogólnopolskim projekcie Noc Muzeów, od 2008 r.

i) współpraca z Instytutem Słowackim przy organizacji pokazu multimedialnego Duch gór, 2008 r.

j) organizacja konkursów szkolnych - Konkurs wiedzy o AK, Polskim Państwie Podziemnym i Szarych Szeregach

>> współpraca z jednostkami badawczymi w Polsce i za granicą a) kontakty z Norwegian Polar Institute w Tromso, kwerendy w zasobach biblioteki i w zasobach fotograficznych b) kontakt i współpraca z Akademią Humanistyczną w Pułtusku z Wydziałem Historycznym i Filologii Polskiej c) współpraca z Zakładem Badań i Dokumentacji Polarnej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego

>> prowadzenie badań i upowszechnianie ich wyników wystawy upowszechniające wartości naukowe: - Szare Szeregi w I Rejonie VII Obwodu „Obroża" AK, 2006 r. - Dawno, dawno temu... -najstarsze dzieje ziem powiatu legionowskiego, 2007 r. - Idzie żołnierz borem, lasem... - historia militarna ziem powiatu legionowskiego, 2007 r. - Polskie pociągi pancerne w 1939 r., 2009 r. - Powstanie Warszawskie w Legionowie, 2009 r. - Od legionów do Legionowa - wystawa poświęcona tradycjom wojskowym w Legionowie, 2010 r.