Wydział Filologii Polskiej Akademii Humanistycznej w Pułtusku prowadzi projekt badawczy z zakresu badań kulturowych Kultura Rzeczpospolitej w okresie wazowskim, jako jeden z tematów realizowanych w ramach badań statutowych jednostki. Muzeum Historyczne w Legionowie współpracuje przy realizacji tego projektu ze względu na odkrycia archeologiczne poczynione w 2006 r. w Nieporęcie, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum.

Celem projektu jest ukazanie najważniejszych tendencji kulturowych w polskim XVII-wiecznym dworze, szczególnie w drugiej połowie tego stulecia. Ważnymi zagadnieniami poddawanymi analizie będą wątki literaturoznawcze, w tym także edytorstwo oraz artystyczne i obyczajowe. Pierwszy obszar badawczy dotyczy analizy drogi wybranych tekstów do odbiorcy, czytelnika oraz przeszkód zaistniałych na tej drodze (w tym cenzury). Opracowaniu poddane zostaną teksty Piotra Skargi oraz Mikołaja Kazimierza Sarbiewskiego – szczególnie pierwodruki wierszy, które nie weszły do kanonicznego zespołu jego dzieł oraz unikatowe tłumaczenie wiersza Sarbiewskiego na język polski. Drugi obszar badawczy koncentruje się wokół tematyki wazowskiego dworu, widzianego w kontekście obyczajowym, ale także przez pryzmat zagadnień związanych z pamięcią kulturową. Wiąże się to z opracowaniem odkrytego w 2006 r. w Nieporęcie dworu Wazów. Istniejące opracowania traktują go jako obiektu wyłącznie archeologicznego, a brak analizy tego budynku jako ważnego świadectwa kultury, otwierając drogę badaniom z zakresu symboliki, artystycznych proweniencji, obyczajowości czy legitymizacji władzy.

Efektem naukowym projektu ma być cykl artykułów dotyczących powyżej opisanych zagadnień, prezentujących obraz wzorów kultury okresu rządu Wazów w Rzeczpospolitej. Końcowym efektem ma być także szersze opracowanie z zakresu problemów tekstologicznych i edytorskich. Zadanie będzie realizowane przez prof. dr hab. Paulinę Buchwald-Pelcową z Akademii Humanistycznej oraz przez dr Aleksandrę Jakóbczyk-Golę i mgr Wawrzyńca Orlińskiego z Muzeum Historycznego. Część opracowań będzie poddawana dyskusji w trakcie Warszawskich Czwartków Staropolskich – comiesięcznych spotkań warszawskich środowisk badaczy związanych z kulturą dawną Rzeczpospolitej. Poza tym planowane jest także zorganizowanie konferencji poświęconej tematyce wazowskiej w Muzeum Historycznym w Legionowie, które od lat prowadzi badania archeologiczne nad odkrytym w Nieporęcie dworem Wazów.