MUZEUM HISTORYCZNE W LEGIONOWIE

05-120 LEGIONOWO UL. ADAMA MICKIEWICZA 23 TEL. +48 22 774 21 66

Wystawy

Willa Muzeum

W krainach lodu i książek - rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach

  

Pawilon Muzeum

De Profundis... Archeologia ziem powiatu legionowskiego

 

Dzieje Legionowa

1877-1990 

 

 

 Filia "Piaski"

Dzieje garnizonu Legionowo - czas wojen i pokoju

 


 

Muzeum Historyczne w Legionowie zdobyło nagrody w VII, VIII i IX edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba

 

 

wierzba2015 WEB

 

 


 Muzeum Historyczne w Legionowie 

FB-f-Logo  blue 100

  

Filia "Piaski"

FB-f-Logo  blue 100

 

 

 

PROMOCJA KSIĄŻKI - Bitwa warszawska 1920 r.

23 listopada 2016 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyła się promocja książki Krzysztofa Klimaszewskiego i Mirosława Pakuły "Bitwa Warszawska 1920 r. Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew". Na spotkanie przybyli przedstawiciele samorządów powiatu legionowskiego, które sfinansowały wydanie książki, między innymi Starosta Legionowski Robert Wróbel, Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki i Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Artur Borkowski. Gośćmi spotkania byli także przedstawiciele wojska z Dowódcą Garnizonu Zegrze płk. dr. Ireneuszem Fura na czele. Wśród licznej grupy uczestników promocji znaleźli się regionaliści z terenu powiatu legionowskiego, wołomińskiego i pułtuskiego. Autorzy książki opowiedzieli o okolicznościach jej powstania oraz przedstawili najciekawsze ustalenia badawcze. Goście spotkania otrzymali bezpłatnie egzemplarz książki z dedykacją autorów.

        

DYPLOM UZNANIA DLA DYREKTORA MUZEUM

Z radością informujemy, iż dyrektor Muzeum - dr hab. Jacek Szczepański otrzymał dyplom uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika za cenny wkład merytoryczny oraz czynny udział w pracach Kapituły Konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba". Dziękujemy!

 struzik


OTWARCIE WYSTAWY CZASOWEJ - 20 minut do stolicy...

 

W niedzielę 26 września 2016 r. otwarta została nowa wystawa czasowa "20 minut od stolicy - dworzec w Legionowie 1877 - 2016". Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie dr hab. Jacek Szczepański i prezydent Piotr Zadrożny. Przybyli goście mogli także posłuchać prezentację na temat historii legionowskiego dworca przygotowaną przez Rafała Degiela, a następnie po wystawie oprowadzał dyrektor Muzeum.

 1 23 4


 KOLEJNE ODZNACZENIA DLA PRACOWNIKÓW MUZEUM

W dniu dzisiejszym z rąk Prezydenta Miasta Legionowo - Romana Smogorzewskiego, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie - dr hab. Jacek Szczepański oraz jego Zastępca - Wawrzyniec Orliński otrzymali złotą i srebrną odznakę "Za opiekę nad zabytkami". Inicjatorem przyznania odznaki było Towarzystwo Przyjaciół Legionowa, wniosek pozytywnie rozpatrzył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Piotr Gliński. Odznaczenie to jest szczególnym wyróżnieniem przyznawanym za działania na rzecz ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

13576683 1007118859337791 8664293293128246166 o


 V DNI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

9 czerwca Muzeum Historyczne w Legionowie zorganizowało w ramach V Dni Osób Niepełnosprawnych wydarzenie pod nazwą „Muzeum otwarte”. Tego dnia z niezwykłą przyjemnością przyjęliśmy wielu nowych zwiedzających. Odwiedziły nas dwie grupy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Legionowa – przy Ośrodku Pomocy Społecznej i przy parafii Matki Boskiej Fatimskiej – warsztaty św. Rity, Dom Samopomocy Serock oraz Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych. Wszyscy uczestnicy zwiedzili nową wystawę stałą „Dzieje Legionowa 1877-1990” pokazywaną w pawilonie przy ul. A. Mickiewicza 23, a następnie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Malowali na szkle balon, w nawiązaniu do legionowskich tradycji. Bardzo nas cieszy spotkanie i liczymy na częstsze odwiedziny grup osób niepełnosprawnych w naszych placówkach!

DSC 0007 WEB DSC 0014 WEB DSC 0020 WEB


 MODEL KASYNA OFICERSKIEGO

Muzeum Historyczne w Legionowie otrzymało od pana Mieczysława Krzymowskiego model budynku nieistniejącego już kasyna oficerskiego. Murowany budynek kasyna wzniesiono w 1892 r. dla carskich pułków 191. Drohiczyńskiego i 192. Wawerskiego. W latach 30. XX w. mieściło się w nim dowództwo 1. Dywizjonu Pociągów Pancernych. Po II wojnie światowej mieścił się tutaj klub garnizonowy z biblioteką, kasynem i salą odpraw 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. T. Kociuszki. Obiekt został rozebrany na początku lat. 90. XX w. Obecnie na jego miejscu znajduje się blok przy ul. Zegrzyńskiej 81a. Prace nad modelem trwały ponad 2 miesiące, gdyż bryłę kasyna zrekonstruowano przy użyciu zapałek. Dziękujemy za tak cenny obiekt edukacyjny!

DSC 0021 WEB DSC 0026 WEB DSC 0049 WEB

 


NOC MUZEÓW 2016

 

Tegoroczna Noc Muzeów w Legionowie przebiegała pod dwoma hasłami. W pawilonie przy ul. Mickiewicza 23 najważniejszym tematem były dzieje Legionowa. Wystawę pod tym tytułem otworzył Prezydent Miasta – Roman Smogorzewski oraz Dyrektor Muzeum – Jacek Szczepański. Ekspozycja pod patronatem Prezydenta i Starosty Powiatu Legionowskiego powstała jako zwieńczenie wieloletnich badań instytucji nad historią miasta. Wernisażowi towarzyszyły niecodzienne atrakcje. Można było obejrzeć pokaz stroju i mundurów z XX w. oraz prezentację zabytkowych samochodów, a także wysłuchać koncertu Dominiki Świątek-Czajkowskiej. W Filii „Piaski” tematem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Muzeów byli saperzy i miny. To właśnie im poświęcona jest nowa wystawa czasowa „Ukryta śmierć. Środki minerskie Frontu Wschodniego II wojny światowej”, która powstała na bazie zbiorów udostępnionych przez dr. Artura Steckiewicza, twórcy Muzeum Frontu Wschodniego. Wystawę także otworzyli Prezydent i Dyrektor. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się w czasie Nocy pokaz rozminowywania okolicznego terenu przez pluton saperów z okresu II wojny światowej zakończony detonacją min oraz prezentacja miny samobieżnej Goliath. Dopisała frekwencja, mimo niepogody. Cieszy nas, że tak licznie legionowianie pragnęli odwiedzić Muzeum w tę wyjątkową, jedyną taką w ciągu roku, noc.

DSC 0924 DxO5 DSC 0948 WEB DSC 0995 WEB DSC 1014 WEB DSC 1104 WEB DSC 1119 WEB DSC 1132 WEB DSC 1135 WEB DSC06120 WEB DSC06129 WEB DSC06193 WEB DSC06284 WEB

 


RECENZJA KSIĄŻKI

Miło nam Państwa poinformować, że w styczniowym numerze Mówią Wieki - ogólnopolskiego czasopisma o tematyce historycznej - ukazała się notatka o książce Jabłonna! Ty morderco mojej młodości! Korespondencja żołnierzy niemieckich z garnizonu Jabłonna 1915-1918 autorstwa Jacka Szczepańskiego - dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do lektury!

skan160

 


WARSZTATY RODZINNE

Dzisiaj w Muzeum odbyły się kolejne warsztaty rodzinne. Zaprosiliśmy wszystkich do podzielenia się z nami rodzinnymi historiami. Zaprezentowaliśmy opowieść o rodzinie Sławomira Szklarka. Potem wspólnie wykonywaliśmy albumy ze zdjęciami. Dziękujemy serdecznie za obecność i zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu!

 DSC 0860 WEB DSC 0864 WEB 


RECENZJA KSIĄŻKI

Setną rocznicę wybuchu I wojny światowej Muzeum Historyczne w Legionowie upamiętniło poprzez wydanie okolicznościowego albumu pt. Jabłonna – Ty morderco mojej młodości! Korespondencja żołnierzy niemieckich z garnizonu Jabłonna 1915–1918. Jego autor Jacek Szczepański – dyrektor Muzeum skupił się na odczytaniu żołnierskich tekstów zapisanych na pocztówkach i zdjęciach wysyłanych z legionowskich koszar. Wówczas nosiły one jeszcze nazwę Jabłonna.

Miło nam Państwa poinformować, że recenzję albumu napisał znany varsavianista Ireneusz Zalewski. Zachęcamy do lektury!

JABŁONNA - TY MORDERCO MOJEJ WOLNOŚCI!

 recenzja-skarpa

 


WARSZTATY ZIMOWE - 30.12.15

Za nami ostatni dzień zimowych warsztatów. Wspólnie poznawaliśmy sekrety świata przedstawionego w książkach Aliny i Czesława Centkiewiczów. Dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo zaprzęgać psy i dlaczego każdy Inuita ma szeroki nos i skośne oczy. Oglądaliśmy razem „Zaczarowaną zagrodę”, a potem stworzyliśmy na jej motywach komiks. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na zajęcia w czasie ferii!

DSC 0981 WEB DSC 0993 WEB DSC 0999 WEB


WARSZTATY ZIMOWE - 29.12.15

Dzisiaj spotkaliśmy się z najmłodszymi zwiedzającymi na warsztatach zimowych. Wybraliśmy się razem z Czesławem Centkiewiczem szlakiem Pierwszej Polskiej Wyprawy Polarnej aż na Wyspę Niedźwiedzią. Dowiedzieliśmy się, co każdy polarnik musi wziąć ze sobą i jak spakować 5 tysięcy jajek, aby żadne się nie potłukło! Jutro dalszy ciąg zimowej podróży. Serdecznie zapraszamy!

DSC 0966 WEB DSC 1015 WEB DSC 1034 WEB


PODPISANIE UMOWY Z DOMME POMOCY SPOŁECZNEJ

Dzisiaj miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie. Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie – Jacek Szczepański oraz Pani Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” – Anna Stępińska podpisali uroczyście porozumienie o stałej współpracy między instytucjami. Porozumienie to sformalizowało wieloletnie partnerstwo oraz stworzyło nowe możliwości wspólnych działań. Pracownicy Muzeum dwa razy w miesiącu prowadzą spotkania historyczne w Domu, organizowane są wernisaże wystaw czasowych oraz wycieczki. Muzeum bierze także aktywny udział w organizacji uroczystości o charakterze rocznicowym i wspomnieniowym. Cieszy możliwość tak owocnej współpracy i dziękujemy za rosnące zainteresowanie mieszkańców Domu naszą ofertą.

 DSC 1344 WEB DSC 1375 WEB DSC 1395 WEB


PROMOCJA ROCZNIKA LEGIONOWSKIEGO

13 grudnia odbyła się prezentacja VIII tomu „Rocznika Legionowskiego”. Zgromadziła, jak zawsze, duże grono wielbicieli historii naszego regionu. Spotkanie poprowadził Prezes Towarzystwa Przyjaciół Legionowa – Erazm Domański oraz Dyrektor Muzeum – Jacek Szczepański. Zaprezentowani zostali autorzy VIII tomu „Rocznika…”. Dyskutowano o jego formule i o poszczególnych tekstach. Redakcja pisma zwróciła uwagę na jego społeczny i kulturowy wymiar. Czekamy już na informacje, jakie przyniesie kolejny tom i cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak ważnej inicjatywie Towarzystwa i wspólnie mówić o historii i tradycji powiatu legionowskiego.

DSC 0890 WEB DSC 0901 WEB DSC 0905 WEB DSC 0910 WEB DSC 0926 WEB


WARSZTATY RODZINNE

Spotkaliśmy się w niedzielę 13 grudnia na kolejnych warsztatach rodzinnych w Muzeum Historycznym. Tym razem rozmawialiśmy o świątecznych kartkach pocztowych – ich historii i tradycji z nimi z nimi związanych. Wspólnie wykonywaliśmy własne kartki, które jeszcze zdążą dotrzeć do najbliższych przed Świętami. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami i zapraszamy na kolejne nasze niedzielne spotkania warsztatowe!

DSC 0867 WEB DSC 0873 WEB DSC 0885 WEB


XXIV TARGI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ

28 listopada Muzeum Historyczne w Legionowie wzięło udział w XXIV Targach Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Nasze wydawnictwa prezentowane były na VI Salonie Książki Muzealnej. Poprowadziliśmy także lekcję muzealną „Sportowe Legionowo”, związaną z realizowanym w tym roku projektem „Zagraj z nami w Legionowo!”, finansowanym ze środków MKiDN. Opowiadaliśmy o legionowskich dyscyplinach – wyścigach rowerowych, piłce nożnej i przede wszystkim – o sporcie spadochronowym i balonowym. Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie naszymi zajęciami w czasie Targów i zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej.

DSC 0854 WEB DSC 0870 WEB DSC 0882 WEB


NIEDZIELA TEMATYCZNA

W niedzielę 22 listopada 2015 r. muzeum odwiedziła grupa osób biorących udział w akcji „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś ty”. Zaproszeni goście zwiedzili wystawy oraz zeszli do pracowni konserwatorskich, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Ponadto tego dnia odbyły się dwie lekcje przygotowane dla grupy harcerzy. Pierwsza z nich dotyczyła Armii Krajowej w Legionowie, druga – roli Legionowa w odzyskaniu niepodległości.

 DSC 0861 DSC 0862 DSC 0864


NIEDZIELA TEMATYCZNA W FILII "PIASKI"

W niedzielę 15 listopada 2015 r. w Filii „Piaski” dr Mirosław Pakuła wygłosił prelekcję pt. "Dzieje garnizonu w Zegrzu w latach 1948-2015". Spotkaniu towarzyszył pokaz telefonów i radiostacji wykorzystywanych w Wojsku Polskim po II wojnie światowej. Składamy serdecznie podziękowania naszym gościom za przybycie. Szczególne podziękowania należą się członkom Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, którzy przygotowali pokaz historycznego sprzętu łączności. Bardzo dziękujemy prezesowi tego Oddziału - Panu Mieczysławowi Hucałowi za użyczenie swoich zbiorów.

 DSC05117 WEB DSC05129 WEB DSC05131 WEB


LEGENDA WANDALSKA

15 listopada miało miejsce w Muzeum Historycznym niecodzienne wydarzenie. Goście muzealni mogli obejrzeć spektakl Legenda wandalska opowiadający o archeologicznym odkryciu cmentarzyska ludności kultury przeworskiej sprzed dwóch tysięcy lat. Na terenie Centrum Szkolenia Policji w 2008 r. znaleziono ślady Wandalów – ludności germańskiej. Znaleziska z tego stanowiska archeologicznego prezentuje wystawa stała w Muzeum – De Profundis... Archeologia ziem powiatu legionowskiego. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach projektu Kultura przeworska inspiruje mieszkańców Legionowa, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”. Muzeum jest głównym partnerem projektu. Spektakl stanowił nowoczesną interpretację problemu tożsamości i znaczenia dziedzictwa. Spotkanie to pokazało, że zarówno muzealnicy, jak i artyści szukają różnymi ścieżkami odpowiedzi na pytanie o nasze korzenie. Cieszy wysoka frekwencja i świetny odbiór sztuki. Serdecznie dziękujemy reżyserowi – Jackowi Papisowi i aktorom za niezapomniane przeżycia!

DSC 0871 WEB DSC 0856 WEB
DSC 0860 WEB DSC 0867 WEB


PROMOCJA NOWEGO ALBUMU

Święto Niepodległości Muzeum Historyczne w Legionowie uczciło w sposób wyjątkowy. W Sali Widowiskowej Urzędu Miasta odbyła się promocja książki Dyrektora Muzeum dr hab. Jacka Szczepańskiego Jabłonna – Ty morderco mojej młodości! Korespondencja żołnierzy niemieckich z garnizonu Jabłonna 1915-1918. W wydarzeniu wzięli udział: Prezydent Miasta Legionowo – Roman Smogorzewski, Minister i wieloletni Starosta Powiatu legionowskiego – Jan Grabiec, recenzenci publikacji – Profesor Adam Czesław Dobroński i Profesor Aleksander Łuczak oraz wielu znakomitych gości. W czasie prezentacji Autor zachęcił wszystkich do odbycia wspólnej podróży po nieistniejącym mieście – zabudowaniach koszarowych w Legionowie z okresu I wojny światowej. Uroczystość uświetnił występ Dominiki Świątek-Czajkowskiej, która prezentowała pieśni patriotyczne i poezję śpiewaną. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz Stowarzyszeń Rekonstrukcji Historycznej: Pionierów 40. Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich z Warszawy, grupy „Marienburg” – Infanterie Regiment Nr 152 z Malborka, 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży. Cieszy bardzo dobra frekwencja w czasie wydarzenia i gorące przyjęcie już dziewiątej publikacji Muzeum Historycznego w Legionowie. Dziękujemy wszystkim miłośnikom historii i przyjaciołom Muzeum za liczne przybycie i wspólne przeżywanie Święta Niepodległości.

DSC 0935 WEB DSC 0873 WEB DSC 0913 WEB DSC 0960 WEB DSC 0970 WEB DSC 0941 WEB DSC 0986 WEB DSC 0976 WEB


NIEDZIELA TEMATYCZNA

8 listopada Muzeum Historyczne zaprosiło swoich zwiedzających do czasów Węgier XVIII w. Można było posłuchać prezentacji o Franciszku II Rakoczym i obejrzeć wystawę czasową pokazywaną do 10 grudnia w pawilonie przy ul. Mickiewicza 23 – Z Bogiem za ojczyznę i wolność – o Franciszku II Rakoczym bohaterze Węgier.

DSC 1012 DxO3  


SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

29 listopada Muzeum Historyczne w Legionowie gościło małżeństwo podróżników – Małgorzatę i Marcina Złomskich. Powiatowa Instytucja Kultury zorganizowała w pawilonie muzealnym kolejne spotkanie z cyklu Klub podróżnika. Tym razem zaproszeni goście zabrali nas do dalekiej Azji. Pokaz zdjęć przedstawił Indonezję w cieniu wulkanów. Spotkaniu towarzyszyła degustacja wschodnich herbat, prowadzona przez sklep Teastore z Legionowa. Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak ciekawych ludzi i liczymy na dalszą współpracę z Powiatową Instytucją Kultury.

DSC 0864 WEB DSC 0863 WEB DSC 0851 WEB


 OTWARCIE NOWEJ WYSTAWY CZASOWEJ

W dniu 27 października 2015 roku w Muzeum Historycznym w Legionowie miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej pt. Z Bogiem za ojczyznę  wolność. O Franciszku II Rakoczym bohaterze Węgier. W wernisażu udział wziął prezydent miasta Legionowo – Roman Smogorzewski, przedstawicielka Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie – pani Teresa Sadowska oraz kurator wystawy – pan Marek Zalewski. Patronat nad ekspozycją objął Ambasador Węgier w Polsce – dr Gyurcík Iván oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik. Wystawę będzie można zwiedzać w pawilonie Muzeum, przy ul. Mickiewicza 23, do połowy grudnia 2015 roku. Zapraszamy!

DSC 0857 WEB DSC 0865 WEB DSC 0874 WEB


 SPOTKANIE ZE SŁAOMIREM KOPREM W FILII "PIASKI"

W niedzielę 18 października gościem Muzeum Historycznego w Legionowie był legionowianin Sławomir Koper, znany pisarz i historyk. Na spotkaniu autorskim w Filii "Piaski" opowiadał o swojej pracy, o sekretach znanych ludzi, zapowiedział swoje nowe książki i odpowiadał na pytania. Serdecznie dziękujemy Państwu za przybycie na spotkanie.

DSC05094 WEB DSC05105 WEB


 KOLEJNA NAGRODA DLA MUZEUM HISTORYCZNEGO W LEGIONOWIE 

30 września w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w IX edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne „Wierzba”. Muzeum Historyczne w Legionowie tym razem zostało uhonorowane aż dwiema statuetkami. Za wystawę De Profundis... Archeologia ziem powiatu legionowskiego Muzeum otrzymało wyróżnienie za zajęcie III miejsca w kategorii Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu.  Drugie wyróżnienie Muzeum otrzymało za zajęcie II miejsca w kategorii  Najlepszy muzealny projekt edukacyjny za projekt Archeologia w pięciu zmysłach. Nagrody odbierał Dyrektor Muzeum – dr hab. Jacek Szczepański oraz pracownicy zaangażowani w realizację nagrodzonych przedsięwzięć. Jesteśmy dumni z otrzymanych wyróżnień. Cieszy nas to, że nasza praca została doceniona w środowisku mazowieckich muzealników i że nasze działania spotkały się z powszechnym uznaniem. Jak do tej pory Muzeum otrzymało w sumie już cztery statuetki. Każda z nich daje nam impuls do nowych pomysłów i nowych projektów. Dziękujemy wszystkim naszym gościom muzealnym, że znajdujemy w nich aktywnych oraz chętnych odbiorców. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku Kapituła Konkursu doceni nasze starania.
 
DSC 0725 WEB DSC 0714 WEB DSC 0719 WEB

NOC KULTURY
 
W tym roku w Legionowie po raz pierwszy zorganizowana została Noc Kultury. 12 września wszystkie instytucje miejskie zaprosiły chętnych do zapoznania się z ich działalnością. Przygotowano wiele atrakcji.
Do tego przedsięwzięcia z radością przyłączyło się Muzeum Historyczne. Zaprosiliśmy naszych gości w siedzibie głównej przy ul. Mickiewicza 23 na finisaż wystawy Sportowe Legionowo. Gościem wydarzenia był Tadeusz Szulc - znany działacz i sportowiec, który wprowadził wszystkich w tajniki legionowskiej piłki nożnej. Tego wieczoru można było także posłuchać Malwiny Piorun, która przedstawiła międzywojenną architekturę Legionowa, wskazując na jej główne tendencje. W trakcie prezentacji pojawiły się archiwalne zdjęcia budynków, które często już nie istnieją. 
Można też było przez całą noc zwiedzać wszystkie wystawy prezentowane w siedzibie głównej Muzeum z przewodnikami - De Profundis... Archeologia ziem powiatu legionowskiego, W krainach lodu i książek - rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach oraz wspomnianą już wystawę - Sportowe Legionowo. Cieszy nas bardzo dobra frekwencja w trakcie całego wydarzenia i mamy nadzieję, że idea Nocy Kultury przyjmie się na stałe w Legionowie.
 
DSC 0452 WEB DSC 0462 WEB DSC 0466 WEB

LATO W MIEŚCIE - RELACJA 2015

Blisko 400 dzieci odwiedziło Muzeum w trakcie akcji Lato z Muzeum! Jak zawsze przygotowaliśmy wiele atrakcji dla najmłodszych zwiedzających, aby w sposób interesujący mogli spędzić czas wakacyjny w Legionowie. Było wiele powodów do radości, wspólnie uczyliśmy się i bawiliśmy się. Każdy dzień przynosił nowe informacje a także dawał możliwość ich twórczej realizacji w czasie warsztatów.

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z akcji.

 


WARSZTATY RODZINNE 

12 lipca odbyły się kolejne warsztaty rodzinne w Muzeum Historycznym. Tym razem rozmawialiśmy o kulturze wielbarskiej i produkowanej w tym czasie biżuterii. Obejrzeliśmy prezentację o „gockich błyskotkach”. Następnie wspólnie wykonywaliśmy elegancką kolię z paciorków i zapinki. Serdecznie dziękujemy za udział w naszym spotkaniu i zapraszamy na kolejne warsztaty!

DSC 0072 WEB DSC 0078 WEB DSC 0085 WEB


CZERWCOWE SPOTKANIE W OGRODZIE

18 czerwca Muzeum Historyczne w Legionowie uczestniczyło w Czerwcowym Spotkaniu w Ogrodzie, organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” z okazji Dni Osób Niepełnosprawnych. Muzeum na stałe współpracuje z Domem i niezwykle ceni sobie to partnerstwo. Założeniem czwartkowego spotkania było stworzenie dialogu międzypokoleniowego. W pikniku wzięli udział mieszkańcy Domu oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. Wystąpił zespół „Na Luzie”, a animacją zebranych zajęła się Arena Legionowo oraz właśnie Muzeum Historyczne w Legionowie. Nasz program skupił się także wokół piosenki. Zaprezentowaliśmy postać Jerzego Petersburskiego oraz jego związki z Legionowem, a Stanisław Domański, mieszkaniec Domu, zagrał dla wszystkich Tango milonga oraz Błękitną chusteczkę – słynne szlagiery skomponowane właśnie przez Petersburskiego.

 DSC 0021 WEB DSC 0023 WEB DSC 0029 WEB DSC 0030 WEB

 


WARSZTATY RODZINNE

 

14 czerwca odbyły się kolejne warsztaty rodzinne w Muzeum Historycznym. Tym razem rozmawialiśmy o historii sportu w Legionowie. Obejrzeliśmy prezentację o dyscyplinach uprawianych w naszym mieście i nową wystawę czasową Sportowe Legionowo. Następnie wspólnie ćwiczyliśmy a wreszcie – odbyliśmy morderczy wyścig kapslami! Serdecznie dziękujemy za udział w naszym spotkaniu!

DSC 0085-001 WEB

 


AKADEMIA PRZYGODY

W sobotę 23.05 odbył się V Przedszkolny Festiwal Nauki Klubu Młodego Odkrywcy w Legionowie zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 9 AKADEMIA PRZYGODY. Muzeum Historyczne przygotowało interaktywne zajęcia dla dzieci, podczas których uczestnicy poznali starożytne surowce używane do produkcji narzędzi, a także strój i uzbrojenie ludności wandalskiej, zamieszkującej ponad 2000 lat temu okolice dzisiejszego Legionowa.

DSC 0377 WEB DSC 0384 WEB DSC 0395 WEB


Noc Muzeów 2015

16 maja 2015 r. Muzeum Historyczne w Legionowie, jak co roku, uczestniczyło w ogólnoeuropejskim wydarzeniu kulturalnym, Nocy Muzeów. Z tej okazji w pawilonie wystawienniczym przy ul. Mickiewicza 23 otworzyliśmy nową wystawę czasową Sportowe Legionowo. Wystawa powstała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale mieszkańców Legionowa. W Filii Piaski otworzyliśmy zmodernizowaną wystawę stałą Dzieje garnizonu Legionowo. Czas wojen i pokoju.  Wystawom towarzyszyło wiele ciekawych wydarzeń specjalnie przygotowanych na tę noc.

Dziękujemy za liczny udział i zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej. Zachęcamy też do odwiedzenia Muzeum i zwiedzania wystaw.

DSC 0061 DSC 0154 DSC 0285 DSC 0345 filia DSC 0364

 

 


Promocja ksiażki Zygmunta Duchnowskiego

 

26 kwietnia 2015 r. w sali konferencyjnej Muzeum Historycznego w Legionowie odbyła się prezentacja książki Zygmunta Duchnowskiego pt. Pluton 709 w konspiracji i walce (X 1939 – IX 1944). Oprócz samego Autora i jego rodziny w spotkaniu brał udział Prezydent Miasta Legionowo, Roman Smogorzewski, Bronisława Mazur, Honorowy Obywatel Legionowa, grono kombatantów i licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego miasta.

Dziękujemy za udział, ożywioną dyskusję i ciepłą, serdeczną atmosferę spotkania.

DSC 0010 WEB DSC 0023 WEB DSC 0041 WEB

 

 


Nominacja Filii "Piaski" w konkursie Zabytek Zadbany

Miło nam powiadomić Państwa, że budynek dawnego kasyna oficerskiego w którym mieści się nasza Filia został nominowany do nagrody w tegorocznym konkursie "Zabytek Zadbany". Konkurs "Zabytek Zadbany" jest ogólnopolskim konkursem organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs jest adresowany do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego cel to promocja opieki nad zabytkami przez wyróżnienie wzorowo prowadzonych prac konserwatorskich i najlepszych rozwiązań użytkowania obiektów zabytkowych. W br. zostało nominowanych 20 zabytków (zgłoszono 70). W kategorii "Architektura i konstrukcje drewniane" nominowano 4 zabytki (zgłoszono 9), w tym budynek dawnego kasyna oficerskiego w Legionowie.Ogłoszenie listy nagrodzonych nastąpi 21 kwietnia br. w Białymstoku.

OGŁOSZENIE NOMINACJI NA STRONIE NARODOWEGO INSTYTUTU DZIEDZICTWA

DSC 0895-001 DxO zabytek zadbany


Warsztaty rodzinne

W niedzielę 22 marca spotkaliśmy się całymi rodzinami w Muzeum Historycznym w Legionowie na kolejnych warsztatach. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiejnocy postanowiliśmy porozmawiać o współczesnych i dawnych tradycjach związanych z obchodami tych dni. Poznaliśmy historię pisanek, znaczenie śmigusa-dyngusa i wielu innych zwyczajów. Każdy z uczestników mógł ozdobić wedle własnego pomysłu pisankę, wykonać kurczaczka z modeliny i przygotować wielkanocną kartkę. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania! Mamy nadzieję, że tymi zajęciami udało nam się skutecznie przegnać zimę.

 DSC 0032 DSC 0036 DSC 0061


Niedziela tematyczna

Z okazji dnia Kobiet przygotowana została wyjątkowa prelekcja pt. "Ukryte Piękno - historia bielizny". Zaprezentowano rozwój i charakter tej części garderoby na przestrzeni wieków oraz jej znaczenie kulturowe. Dziękujemy za udział i zapraszamy do Muzeum!

DSC 0007

 


Niedziela tematyczna

1 marca 2015 r. w naszej Filii przy ul. Sybiraków 23 w Legionowie dr Artur Bojarski wygłosił prelekcję pt. „Żołnierze Wyklęci na północnym Mazowszu”. Serdecznie dziękujemy za bardzo liczny udział w wykładzie.

IMGP4475 IMGP4478


Warsztaty rodzinne

W niedzielę 22 lutego spotkaliśmy się w Muzeum Historycznym w Legionowie na kolejnych warsztatach rodzinnych. Tym razem przenieśliśmy się w świat dawnej, klasycznej fotografii. Każdy z uczestników został sfotografowany w zaaranżowanym studio fotograficznym, a następnie mógł samodzielnie wywołać zdjęcie. Rodziny, które odwiedziły nas tego dnia, wspólnie z Jackiem Kądzikiem, doświadczonym fotografem, poznały tajniki pracy w ciemni. Nie zabrakło magii i czarodziejskiej mocy, jaką daje światło. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania!  

2 4 1


 

Niedziela tematyczna

15 lutego w Filii „Piaski” odbyła się kolejna niedziela tematyczna poświęcona historii Polaków w Kazachstanie. Tym razem Mirosława Prihodko przybliżyła nam historię deportacji Polaków do Kazachstanu Północnego, omawiając okoliczności przesiedleń z 1936 r., tragiczne warunki trwających ponad miesiąc podróży w wagonach bydlęcych oraz nowe życie polskich rodzin na stepach kazachskich – walkę o przetrwanie z chorobami, głodem, zimnem wśród obcych ludzi i nieznanej kultury. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy w kwietniu na ostatnie spotkanie z tego cyklu.

DSC04053 


Zakochaj się w Muzeum

13 lutego 2015 r. Muzeum Historyczne w Legionowie zorganizowało wieczór walentynkowy dla zakochanych par. Partnerem imprezy była Restauracja Legionowska, która przygotowała romantyczny poczęstunek. Uczestnicy spotkania poznali historię Jerzego Petersburskiego, znanego polskiego kompozytora i muzyka, który tworzył romantyczne melodie. Następnie odbyły się wspólne gry towarzyskie. Zakończeniem wieczoru była projekcja filmu Chicago. Dziękujemy za miło spędzony czas!

DSC 0614 DSC 0621 DSC 0637

 


Otwarcie wystawy czasowej

18 stycznia 2015 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. Obrazy Wielkiej Wojny. Pułtusk - Legionowo. Dwa miasta, dwa garnizony, która powstała we współpracy z Muzeum Regionalnym w Pułtusku. Ekspozycja prezentuje unikalne fotografie, pocztówki i grafiki, na których uwiecznione zostały różne oblicza I wojny światowej. Prezentowane zbiory należą do prywatnej kolekcji Jarosława Gryc, Muzeum Historycznego w Legionowie oraz Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy!

DSC 0600 DSC 0616 DSC 0637

 


Warsztaty rodzinne

W niedzielę 14 grudnia miały miejsce kolejne warsztaty rodzinne w Muzeum. Tym razem tematem przewodnim spotkania były zbliżające się Święta. Wspólnie tworzyliśmy kolorowe ozdoby choinkowe oraz poznaliśmy legionowskie tradycje świąteczne. Dziękujęmy za liczny udział i zapraszamy na kolejne warsztaty!

DSC 0542 DSC 0552 DSC 0560-001

 


Nowi goście w Muzeum

We wtorek, 2 grudnia, Muzeum Historyczne w Legionowie odwiedziła niecodzienna grupa zwiedzających. Tego dnia pracownicy Muzeum spotkali się z uczniami z klas podstawowych i z gimnazjum z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach. Uczniowie uczestniczyli w działaniach związanych z projektem edukacyjnym Archeologia w pięciu zmysłach. Odbyli podróż do świata dawnych mieszkańców ziem powiatu legionowskiego. Przymierzali stroje ludzi, którzy żyli tu przed dwoma tysiącami lat oraz poznawali ich broń i wierzenia. Wszyscy mogli sprawdzić, jak wyglądały dawne przedmioty. Wspólnie dotykaliśmy kopii zabytków, sprawdzaliśmy ich ciężar i fakturę. Kolejne zajęcia uczniowie z Lasek odbyli na wystawie W krainach lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach. Tutaj razem ruszyliśmy na wyprawę polarną. Uczestnicy sprawdzili, jakie przedmioty wzięto na I Polską Wyprawę Polarną, a także posłuchaliśmy opowieści o sukcesach literackich małżeństwa Centkiewiczów. Na koniec zakradliśmy się do gabinetu pisarza, aby sprawdzić, jakie były tajniki jego warsztatu. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele takich wspólnych tajemniczych wypraw w świat poznawany dotykiem! Zapraszamy grupy osób niedowidzących do rezerwowania lekcji muzealnych. Chętnie przyjmiemy także osoby dorosłe! Pracujemy technikami audiodeskrypcji i interaktywnego kontaktu z zabytkiem i kopią. Zapraszamy!

DSC 0458 DSC 0475 DSC 0482

 


Muzeum Historyczne na Targach Książki Historycznej

Muzeum Historyczne po raz kolejny wzięło udział w corocznych Targach Książki Historycznej, gdzie zaprezentowało pokazową lekcję mzuealną realizowaną w ramach programu edukacyjnego Archeologia w pięciu zmysłach.... Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak wyglądało życie codzienne ludności kultury przeworskiej oraz mieli możliwość przymierzyć rekonstrukcje strojów sprzed 2000 lat.

P1100241 P1100247

 


Warsztaty rodzinne w Muzeum

23 listopada w Muzeum odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Warsztatów rodzinnych". Tym razem przenieśliśmy się do starożytnej Grecji, gdzie braliśmy udział w olimpiadzie. Poznaliśmy rodzaje dyscyplin uprawianych przez starożytnych olimpijczyków oraz obyczaje związane z igrzyskami. Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne warsztaty!

DSC 0464 DSC 0469 DSC 0474

 

 


Niedziela tematyczna w Filii "Piaski"

16 listopada w Filii „Piaski” odbyła się niedziela tematyczna poświęcona powstaniu listopadowemu. W ramach spotkania odbyła się projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Noc listopadowa” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1974 r., na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Materiał filmowy poprzedzony został komentarzem literackim Pani Moniki Dąbrowskiej - nauczycielki języka polskiego z Liceum Salezjańskiego w Legionowie, która opowiedziała o konstrukcji literackiej i warstwie psychologicznej dramatu S. Wyspiańskiego. Następnie dr. Artur Bojarski pracownik Muzeum Historycznego w Legionowie przedstawił gościom tło historyczne wydarzeń oraz przybliżył osoby dramatu. Po projekcji były pytania od gości i krótkie podsumowanie spotkania. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejną niedzielę tematyczną w Filii „Piaski”.

 16.11.14


Warsztaty rodzinne w Muzeum

11 listopada o godzinie 11.00 spotkaliśmy się w pawilonie muzealnym przy ul. Mickiewicza 23 na kolejnych warsztatach rodzinnych. Tym razem najważniejszym tematem była oczywiście Niepodległość. Rozmawialiśmy o tym, co znaczą dla nas różne trudne słowa – patriotyzm, ojczyzna, wolność. Wspólnie rywalizowaliśmy i układaliśmy drużynowo godło państwa i herb Legionowa. A na koniec wykonaliśmy dwa wyobrażenia naszego kraju. Rysowali wszyscy – najstarsi i najmłodsi. Każdy chciał pokazać, co mu się kojarzy z Polską. Potem przyjrzeliśmy się, jak nasza ojczyzna wygląda za kratami. Zdecydowanie bardziej podoba nam się wolna! Serdecznie dziękujemy za spędzenie z nami Dnia Niepodległości!

DSC 0467 DSC 0483 DSC 0486 DSC 0490

 


Warsztaty rodzinne w Muzeum

 

26 października odbyły się kolejne warsztaty rodzinne w Muzeum, podczas których poznaliśmy historię Egiptu ptolemejskiego. Pretekstem był obejrzany wcześniej film Asterix i Obelix: Misja Kleopatra, w którym z przymrużeniem oka przedstawiono codzienność starożytnych Egipcjan za panowania ostatniej królowej - Kleopatry. Uczestnicy warsztatów projektowali pałac Kleopatry i Juliusz Cezara. Dziękujemy za udział i zapraszamy na następne spotkanie!

DSC 0471 DSC 0472 DSC 0480

 

 


Biesiada Słowiańska w Filii "Piaski"

W niedzielę 19 października odbyło się w Filii „Piaski” kolejne spotkanie w ramach cyklu „Biesiada Słowiańska”, organizowanego z okazji 60-lecia Instytutu Slawistyki PAN przez Instytut Slawistyki PAN, Muzeum Historyczne w Legionowie i Towarzystwo Przyjaciół Legionowa. Podczas spotkania zgromadzeni goście wysłuchali wykładu pana dra Mirosława Jankowiaka pt. Z dziejów Polaków na Łotwie. Szlakiem „zapomnianych Kresów”, przedstawiającego m.in. wspólną polsko-łotewską historię oraz dzieje wielu wybitnych Polaków, którzy związali swoje losy z Łotwą, w szczególności z Rygą i Łatgalią. Wykład urozmaicił prezentacja multimedialna i pokaz zdjęć z archiwum autora wykładu. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

 DSC03754 DSC03770


Otwarcie wystawy

We wtorek 30 września w Muzeum Regionalnym w Pułtusku została otwarta wystawa Obrazy Wielkiej Wojny, Pułtusk - Legionowo, dwa miasta - dwa garnizony, 1915-1918. Wystawa została zorganizowana przez nasze muzea a zbytki pochodziły ze zbiorów Jarosława Gryca, Muzeum Regionalnego w Pułtusku i Muzeum Historycznego w Legionowie. Ekspozycja prezentowana będzie w naszym muzeum od stycznia 2015 r.

DSC03193 DSC03195 DSC03194

 


Warsztaty rodzinne w Muzeum

 

W niedzielę 28 września spotkaliśmy się na kolejnych warsztatach rodzinnych. Rozpoczęliśmy nowy cykl zajęć – historyczne spotkania z filmem. Najpierw uczestnicy zajęć obejrzeli wspólnie film Asterix i Obelix kontra Cezar i wysłuchali komentarza historycznego poświęconego kulturze Celtów i ich zwyczajom. Potem rodzice wraz z dziećmi wykonywali wieńce laurowe dla Cezara oraz przygotowywali stroje barbarzyńców ze ścinków. Zapraszamy na kolejną edycję naszego cyklu. Spotykamy się 26 października o godz. 11.00. Tym razem wraz z Asterixem i Obelixem powędrujemy do świata królowej Kleopatry. Wstęp wolny. Zapraszamy!

DSC 0356 DSC 0360 DSC 0371

 


Niedziela tematyczna w Filii "Piaski"

W niedzielę 21 września w Filii „Piaski” odbyła się projekcja „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” - spektaklu Teatru Telewizji na podstawie książki Mirona Białoszewskiego. Materiał filmowy opatrzony został komentarzem Moniki Dąbrowskiej - nauczycielki języka polskiego z Liceum Salezjańskiego w Legionowie oraz dr. Artura Bojarskiego- historyka, pracownika Muzeum Historycznego w Legionowie. Dziękujemy wszystkim za udział w pierwszym spotkaniu z cyklu Kino w Muzeum.

DSC03700 


Muzeum Historyczne w Legionowie znów nagrodzone!

Muzeum Historyczne w Legionowie zostało nagrodzone w VIII edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzelne - Wierzba. Kapituła przyznała Muzeum pierwsze miejsce w kategorii wystaw przygotowywanych przez mniejsze muzea za ekspozycję czasową Przemysł Legionowa 1897-1939. Serdecznie dziękujemy za uznanie!

DSC 0353 DSC 0356 DSC 0366


Niedziela tematyczna w Filii "Piaski"

W niedzielę 14 września odbyła się w Filii „Piaski” kolejna niedziela tematyczna, upamiętniająca tym razem przypadającą w tym roku 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej i agresji niemieckiej na Polskę. Na spotkaniu zaprezentowany został wywiad z uczestnikiem walk wrześniowych w okolicach Olszewnicy, Panem Stanisławem Sierawskim. Materiał audiowizualny został wzbogacony wykładem dr. Artura Bojarskiego o przebiegu walk we wrześniu 1939 r. na terenie obecnego powiatu legionowskiego.

 DSC03691


Otwarcie wystawy czasowej w Pawilonie Muzeum

7 września o godzinie 13.00 w pawilonie muzealnym przy ul. Mickiewicza 23 odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej w Muzeum Historycznym w Legionowie - Druciki, pająki, radziki... 95 lat tradycji szkolenia żołnierzy wojsk łączności w Zegrzu Prezydent Miasta Legionowo. Wystawę otworzyli Prezydent miasta Roman Smogorzewski, Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie dr hab. Jacek Szczepański, Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu – płk dypl. Ireneusz Fura oraz Sekretarz Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności płk Bogumił Tomaszewski. W czasie wernisażu miała miejsce plenerowa ekspozycja współczesnego sprzętu wojsk łączności, która wzbudziła ogromne zainteresowanie zwiedzających. W legionowskim muzeum do końca roku można oglądać tę unikalną wystawę sprzętu łączności. Relacja LTv.

 DSC 0361 DSC 0367 DSC 0374 DSC 0391 DSC 0420 DSC 0425


Niedziela tematyczna w Muzeum

Muzeum Historyczne w Legionowie w niedzielę 24 sierpnia przygotowało spotkanie poprowadzone przez Wawrzyńca Orlińskiego, które poświęcone było archeologii początków średniowiecza na terenie powiatu legionowskiego. Zaprezentowano najstarsze dotychczas znane ślady bytności Słowian - ich osady i cmentarzyska. Dziękujemy udział!

DSC 0333

 


Otwarcie wystawy czasowej 70. Rocznica Powstania Warszawskiego. Walczyli - byś w wolnej Polsce mógł żyć

W niedzielę 3 sierpnia 2014 r. , w ramach trzydniowych legionowskich obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, w Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie otwarta została wystawa czasowa 70. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – WALCZYLI BYŚ W WOLNEJ POLSCE MÓGŁ ŻYĆ. Wystawa upamiętnia mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego walczących w powstaniu i działających w konspiracji w ramach I Rejonu VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK. Na wernisażu wśród licznie zgromadzonych gości obecni byli m.in.: Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, Honorowy Obywatel Miasta Legionowo pani Bronisława Romanowska-Mazur, Prezes Koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Legionowie płk. Kazimierz Przymusiński oraz kombatanci walczący w powstaniu por. Ryszard Gubała i Zygmunt Duchnowski. Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy do zwiedzania wystawy, którą będzie można oglądać do 3 października – czyli przez okres 63 dni, tak długo, jak trwało powstanie w Warszawie. Serdecznie zapraszamy.

 DSC03625 DSC03635

DSC03652 DSC 0053


Odznaczenie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Miło nam poinformować, że dyrektor naszego Muzeum Jacek Szczepański został odznaczony przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów Medalem „Pro Patria” za kultywowanie tradycji walk niepodległościowych i wieloletnią, aktywną działalność na rzecz środowiska kombatantów. Uroczystość wręczenia odznaczenia przez kierownika urzędu dr. Jana Stanisława Ciechanowskiego odbyła się 29 lipca b.r. podczas uroczystego ogniska Szarych Szeregów na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie. 

 Medal pro Patria


Niedziela tematyczna w Muzeum

W niedzielę 13 lipca w Muzeum Historycznym odbyła się prezentacja pt. Gwiazda Polski. Lot do stratosfery - 1938 r., dotycząca chlubnej i pamiętnej historii największego stratostatu na świecie, jaki powstał w okresie międzywojennym w Legionowie. Dziękujemy za udział!

P7132485

 

 


Niedziela tematyczna w Muzeum

Muzeum Historyczne w Legionowie w niedzielę 22 czerwca przygotowało spotkanie poświęcone wierzeniom i zwyczajom dawnych mieszkańców ziemi powiatu legionowskiego. Prezentację poprowadził kustosz Wawrzyniec Orliński, kierownik badań archeologicznych Muzeum oraz kurator wystawy De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego. Po prelekcji odbyła się projekcja filmu poświęconego zwyczajom pogrzebowym ludności kultury przeworskiej pt. Wandalowie. Zanim zdobyto Rzym. Dziękujemy za udział!

DSC 0181

 


Spacer fotograficzny po legionowskim Bukowcu

W niedzielę 15 czerwca 2014 r. Muzeum Historyczne w Legionowie oraz Marek Stor, Dorota Milewicz i Paweł Horąży zorganizowali dla wszystkich chętnych spacer fotograficzno-historyczny po legionowskim Bukowcu. O godz. 11.00 spod Budynku Filii "Piaski" wyruszyła grupa ciekawych dziejów naszego miasta pasjonatów fotografii. Podczas spaceru uliczkami Bukowca można było wykonać zdjęcia oraz posłuchać opowieści o tej części miasta i poznać losy niektórych jej mieszkańców. Trasa spaceru wiodła m.in. ulicami: Słoneczną, Wilcza i Balonową. Po powrocie do budynku filii Muzeum odbył się przegląd wybranych zdjęć. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział!

spacer legionowo bukowiec-0475 spacer legionowo bukowiec-0437

 


Nasze wydawnictwa zostały dostrzeżone!

W najnowszym numerze Mówią Wieki - ogólnopolskim czasopiśmie o tematyce historycznej - ukazała się recenzja dwóch publikacji autorstwa dr. hab. Jacka Szczepańskiego - dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do lektury!

0000001-313

 

 


Muzeum na 35. Dniach Legionowa

 

Muzeum Historyczne w Legionowie po raz kolejny wzięło udział w 35. Dniach Legionowa, gdzie prezentowało swoją ofertę wystawienniczą i wydawniczą. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs z nagrodami, który dotyczył wiedzy o historii Legionowa. Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie naszego stoiska i serdecznie zapraszamy do Muzeum!

DSC 0125 DSC 0126

 

 


Konkurs wiedzy - Legionowo moje miasto

25 maja 2014 r. w Zespole Szkół nr 1 w Legionowie odbyła się XIX Edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy Legionowo – moje miasto organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo. Pytania do konkursu ułożyli pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach! Relacja LTVLegionowo.

 


Noc Muzeów 2014

Dyrektor i Pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie serdecznie dziękują za liczny udział w tegorocznej Nocy Muzeów! Relacja LTVLegionowo.

DSC 0202 DSC 0153 DSC 0221 DSC 0229 DSC 0298 DSC 0324 DSC 0413 DSC 0439 DSC 0465 DSC 0502 DSC03028 DSC03042 DSC03069 DSC03079 DSC03114 DSC03141

 


Niedziela tematyczna w Filii "Piaski"

W niedzielę 4 maja 2014 r. w Filii "Piaski" odbył się wykład dr. Artura Bojarskiego poświęcony historii działających niegdyś w Legionowie Mazowieckich Zakładów Wapienno-Piaskowych zwanych Silikatami. Wykład wzbogaciła prezentacja multimedialna archiwalnych fotografii z działalności tego zakładu oraz wywiad z Wojciechem Adamczykiem, który jako wieloletni pracownik Silikatów był świadkiem rozwoju i zamknięcia fabryki. Dziękujemy wszystkim za udział!

DSC02989

 


Ćwiczenia ze studentami 

W niedzielę 13 kwietnia 2014 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyło się spotkanie z grupą studentów II roku (studia licencjackie) Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Warsztaty miały na celu przedstawienie studentom sposobów i metod przygotowania wystawy. Prezentacja odbyła się w oparciu o przygotowaną przez pracowników muzeum wystawę stałą, poświęconą archeologii powiatu legionowskiego.

DSC 0021

 

 


Warsztaty rodzinne w Muzeum

W niedzielę 13 kwietnia 2014 r. Muzeum Historyczne po raz drugi zorganizowało warsztaty rodzinne, których tematem przewodnim była wystawa czasowa Śladami Cyryla i Metodego. Uczestnicy zwiedzili wystawę i poznali historię misji chrystianizacyjnej na Morawach. Podczas warsztatów odczytywali teksty zapisane w głagolicy oraz wykonywali własne mozaiki. Dziękujemy wszystkim za udział!

DSC 0017

 

 


Niedziela tematyczna w Filii "Piaski"

6 kwietnia 2014 r. w Filii "Piaski" odbył się wykład dr. Artura Bojarskiego poświecony willi Kozłówka, który jest najstarszym zabytkiem w Legionowie. Zaprezentowany został materiał filmowy dotyczący dramatycznych dziejów willi oraz jej właścicieli. Dziękujemy za udział!

DSC02948

 

 


Konferencja w Muzeum

W dniu 3 kwietnia 2014 r. odbyła się naukowa interdyscyplinarna konferencja pt. Dziedzictwo i tradycja kultury XVII wieku na Mazowszu, której organizatorem był Wydział Filologii Polskiej Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku - reprezentowany przez Dziekana Wydziału - prof. dr hab. Janusza Rohozińskiego oraz Muzeum Historyczne w Legionowie. Konferencja wiązała się z realizacją powiązanych ze sobą tematów badawczych. Profesor Paulina Buchwald-Pelcowa zaprezentowała wyniki badań statutowych prowadzonych nad projektem Kultura Rzeczpospolita w okresie wazowskim. Pracownicy Muzeum - dr Aleksandra Jakóbczyk-Gola oraz Wawrzyniec Orliński przedstawili rezultaty studiów nad kulturą XVII wieku na Mazowszu. W trakcie konferencji wystąpili badacze z: Uniwersytetu Jagielloskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Obrady zaszczycili rezprezentanci władz samorządowych - starosta Powiatu legionowskiego - Jan Grabiec, Zastępca Prezydenta miasta Legionowo - Piotr Zadrożny oraz radni. Serdecznie dziękujemy za udział w konferencji.

DSC 1048 DSC 1059-001 DSC 1062 DSC 1067

 

 


Niedziela tematyczna w Filii "Piaski"

16 marca 2014 r. w Filii "Piaski" odbył się wykład dr. Mirosława Jankowiaka pt. Z dziejów Polaków w Kraju Permskim (XIX-XX wiek). Wykład zorganizowany został w ramach cyklu spotkań Biesiada Słowiańska z okazji 60-lecia Instytutu Slawistyki PAN. Losy Polaków na Wschodzie zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i tak też było tym razem. Po wykładzie goście zostali zaproszeni na degustację rosyjskiej herbaty i mały poczęstunek. Dziękujemy za liczne przybycie i zainteresowanie!

DSC02902 DSC02917 DSC02931

 


Otwarcie wystawy czasowej i promocja książki

Nowa wystawa czasowa Śladami Cyryla i Metodego - od Moraw do Chorwacji została otwarta 9 marca 2014 r. w Muzeum Historycznym. Gościem specjalnym wydarzenia była Ambasador Republiki Chorwackiej w Polsce. Tematem wystawy jest historia misji chrystianizacji Słowian przez świętych Cyryla i Metodego, której dziedzictwo trwa Europie do dziś. Ekspozycja pokazywana jest Polsce dzięki Chorwackiej Wspólnocie Turystycznej, która wystawę zorganizowała przy współpracy Muzeum Archeologicznego w Zadarze (Republika Chorwacji), Muzeum im. Masaryka w Hodonínê (republika Czeska) i Muzeum Uniwesytetu Warszawskiego. Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasador Republiki Chorwackiej w Polsce - Andrea Bekić, która zaszczyciła swoją obecnością legionowski wernisaż. Serdecznie dziękujemy za udział!

DSC 1055 DSC 1063 DSC 1059 DSC 1071 DSC 1086 DSC 1091 DSC 1105

 

 


Niedziela tematyczna w Muzeum

23 lutego 2014 r. odbył się wykład Władysława Wekera - Głównego Konserwatora Państwowego Muzeum Archeologicznego pt. O potrzebie konserwacji zabytków archeologicznych. Serdecznie dziękujemy za udział!

DSC 1078 DSC 1079


Zakochaj się w Muzeum

14 lutego 2014 r. Muzeum Historyczne w Legionowie zorganizowało wieczór walentynkowy dla zakochanych par. Partnerem imprezy była Restauracja Legionowska, która przygotowała romantyczny poczęstunek. Uczestnicy obejrzeli wystawę czasową Sztuka konserwacji oraz poznali historię znanych legionowskich romansów. Następnie odbyły się wspólne gry towarzyskie. Zakończeniem wieczoru była projekcja filmu Zakochany Paryż. Dziękujemy za miło spędzony czas! Relacja LTVLegionowo.

DSC 0966 DSC 1029 DSC 1039 DSC 1046

 


Niedziela tematyczna w Muzeum

W niedzielę 9 lutego 2014 r. w pawilonie Muzeum Historycznego w Legionowie odbył się wykład Wawrzyńca Orlińskiego pt. Skąd Wandalowie wzięli się na terenie powiatu legionowskiego? Dziękujemy za udział!

niedz wil


Promocja książki w Filii "Piaski" 

2 lutego 2014 r. w Filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie odbyła się promocja książki Zegrzyńskie feldposty niemieckiej piechoty zapasowej 1916-1918 autorstwa dr. hab. Jacka Szczepańskiego - Dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie. Podczas spotkania miała miejsce prezentacja unikalnych zdjęć z Zegrza z lat 1915-1918 oraz odbyła się dyskusja na temat militarnych dziejów Zegrza i okolic, w której udział wzięli znani historycy oraz regionaliści - prof. Adam Dobroński, prof. Aleksander Łuczak, dr Sławomir Jakubczak, Włodzimierz Bławdziewicz, Krzysztof Klimaszewski oraz ppłk dr Mirosław Pakuła. Patronat nad promocją książki objął Prezydent Miasta Legionowo - Roman Smogorzewski oraz Starosta Powiatu Legionowskiego - Jan Grabiec. Dziękujęmy za udział w spotkaniu! Relacja LTVLegionowo.

 DSC02323 DSC02331

 


Warsztaty rodzinne w Muzeum

W niedzielę 26.01.2014 r. odbyły się warsztaty rodzinne w Muzeum Historycznym w Legionowie. Uczestnicy zajęć obejrzeli wystawę czasową Sztuka konserwacji oraz zapoznali się z etapami prac prowadzonych przez konserwatorów zabytków archeologicznych. Następnie rodzice wraz ze swoimi dziećmi mieli okazję wcielić się w początkujących konserwatorów i wykleić naczynie ceramiczne. Warsztaty zakończyły się pełnym sukcesem - wszystkie naczynia wyklejono! Dziękujemy za udział i zapraszamy na przyszłe spotkania!

DSC 1008 DSC 0998 DSC 0014 DSC 1060 DSC 1024

 


Niedziela tematyczna w Filii "Piaski"

19 stycznia 2014 r. w Filii "Piaski" odbyła się prezentacja filmowa wywiadu przeprowadzonego z ppor. Tadeuszem Kuźmą - żołnierzem Armii Krajowej i Wojska Polskiego. Wywiad dotyczył m.in. działalności konspiracyjnej jednostek wojskowych w okresie II wojny światowej na terenie powiatu legionowskiego. Materiał filmowy wzbudził szerokie zainteresowanie, za które uprzejmie dziękujemy!

fil2 fil1 


Promocja Rocznika Legionowskiego - tom VI

W niedzielę 12 I 2014 r. w pawilonie Muzeum Historycznego w Legionowie odbyła się promocja VI tomu Rocznika Legionowskiego. Gości przywitał Erazm Domański - Prezes Towarzystwa Legionowa oraz kustosz Muzeum Historycznego w Legionowie. W trakcie spotkania płk Kazimierz Przymusiński - Prezes Powiatowego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych nadał p. Erazmowi Kombatancki Krzyż Pamiątkowy za zasługi w upowszechnianiu tradycji patriotycznych i wiedzy o historii Wojska Polskiego. Następnie głos zabrał prof. Aleksander Łuczak - redaktor naczelny "Rocznika Legionowskiego", który podsumował i scharakteryzował 10-lecie prac nad periodykiem. Dyrektor Muzeum - dr hab. Jacek Szczepański dokonał przeglądu artykułów zawartych w nowym tomie publikacji oraz prezentacji ich autorów. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele lokalnych władz - starosta Jan Grabiec i p. Danuta Szczepanik - sekretarz Urzędu Miasta Legionowo, jak również znani regionaliści m.in. dr Sławomir Jakubczak, Włodzmierz Bławdziewicz, ppłk dr Miosław Pakuła, Stefan Żagiel (redaktor "Tygodnika Ciechanowskiego") oraz gremium osób zaciekawionych historią Legionowa i powiatu. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za udział w spotkaniu! Relacja LTVLegionowo.

DSC 0926 DSC 0954 DSC 0939 DSC 0936 DSC 0941 DSC 0957

 


 

Odznaczenie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Miło nam Państwa poinformować, że Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie - dr hab. Jacek Szczepański oraz Zastępca Dyrektora - dr Wojciech Jeute otrzymali odznaczenia za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

medal legitymacja


Niedziela tematyczna w Filii "Piaski"

15 grudnia 2013 r. w Filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie odbył się wykład dr. Artura Bojarskiego pt. Legionowskie grudnie - 1918, 1939, 1944, 1989.

 

DSC02258

 


Międzynarodowa Konferencja - Nowe Życie Zabytków Militarnych

W dniu 9 grudnia 2013 r. w pawilonie Muzeum Historycznego w Legionowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Nowe Życie Zabytków Militarnych, której organizatorami byli Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Muzeum Historyczne w Legionowie. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Prezydent Miasta Legionowo oraz Starosta Legionowski. Relacja TVP Info.

DSC 1010 DSC 1014 


Otwarcie wystawy czasowej Sztuka konserwacji - kultura przeworska w Legionowie

8 grudnia 2013 r. miało miejsce otwarcie wystawy czasowej Sztuka konserwacji - kultura przeworska w Legionowie. Na wystawie eksponowane są wyniki zabiegów konserwatorskich, którym poddane zostały zabytki archeologiczne pochodzące z badań wykopaliskowych na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Relacja TVP Info.

DSC 0933 DSC 0938 DSC 0948 DSC 0954


VIII Forum Edukatorów Muzealnych

Przedstawiciele naszego muzeum w dniu 26 listopada 2013 r. uczestniczyli w VIII Forum Edukatorów Muzealnych, które odbyło się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Przedstawiliśmy tam osiągnięcia naszego muzeum oraz zapoznaliśmy się z doświadczeniami innych placówek muzealnych.

forum edukatorow Kielce 2013 1